مقاله

اصول چیدمان در رستوران و کافی‌شاپ

 

ضمن آرزوی سلامتی برای همه هم‌میهنان عزیز و امیدواری از بین رفتن ویروس کرونا کووید 19 در جهان، در این مقاله به بررسی چند نکته مهم در چیدمان فضای رستوران و کافی‌شاپ‌ها می‌پردازیم.

حتماً در طول زندگی خود بارها و بارها به مکان‌هایی مانند رستوران، غذاخوری و یا کافی‌شاپ سرزده‌اید و مدتی از زمان خود را در این مکان‌ها گذرانده‌اید.

شاید دقت کرده باشید که در هر رستوران و کافی‌شاپ، نکات کاربردی طراحی و دکوراسیون در جهت ایجاد فضای بهتر و رضایت مشتریان رعایت شده است. این نکات شامل مواردی مانند استفاده از رنگ‌آمیزی مناسب برای فضا، استفاده از مبلمان و میز و صندلی راحت و هماهنگ با فضای کافی‌شاپ یا رستوران، نورپردازی مناسب با کاربرد آن فضا و حتی استفاده از لوازم و وسایل دکوراتیو می‌شود. مانند استفاده از وسایل قدیمی که حس نوستالژی را در مشتری ایجاد کند و او را به یاد گذشته‌های نه‌چندان دور بیندازد. و یا حتی استفاده از المان‌های زیبای طراحی مانند ایجاد فضاهای سنتی با استفاده از کاشی‌کاری و یا حتی بازسازی فضای اماکن تاریخی. به فراخور نوع استفاده از رستوران یا کافی‌شاپ و نوع تفکر و دیدگاه طراحان، این فضا می‌تواند تغییرات زیادی داشته باشد. فضایی گرم و صمیمی با درون‌مایه‌ی سنتی باشد و یا فضایی روشن و مدرن با استفاده از رنگ‌های سفید و نورپردازی متفاوت.

 

اهمیت این موضوعات به حدی است که بسیاری از مشتریان، جدای از نوع غذا و خدماتی که در رستوران‌ها یا کافی‌شاپ‌ها عرضه می‌شود، به دنبال فضای مناسب خود در این مکان‌ها هستند. به صورتی که دیده می‌شود بسیاری از مشتریان ساعت‌های زیادی را در این مکان‌ها می‌گذرانند و حتی تعدادی از آن‌ها امور روزمره خود را در این مکان‌ها انجام می‌دهند. مانند دانشجویان و یا نویسندگان و یا حتی اشخاصی که شغل مرتبط با فضای مجازی دارند و در کنار فضای آرام کافی‌شاپ و همچنین صرف نوشیدنی محبوب خود به انجام امور خود هم رسیدگی می‌کنند.

حال در این مقاله به دور از تمامی این موارد به یکی دیگر از موارد مهم در طراحی کافه و رستوران می‌پردازیم که شامل نحوه چیدمان مبلمان، فاصله استاندارد بین مبلمان و میز و صندلی و فضای موردنیاز هر شخص برای استفاده از این مبلمان می‌گردد. به عبارتی فاصله‌گذاری استاندارد بین میز و صندلی و مبلمان رستوران و کافی‌شاپ بسیار اهمیت دارد و بسته به نوع کاربرد و مساحت فضای مورداستفاده متفاوت است. در ادامه فواصل استاندارد برای استفاده از هر میز و صندلی را به اختصار مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

میزهای مربع شکل با طول و عرض 90 سانتی‌متر یکی از رایج‌ترین میزهای مورداستفاده در رستوران و کافی‌شاپ‌ها هستند که جدای از شکل ظاهری و تنوع مدل، هم به‌صورت دونفره و هم به‌صورت چهارنفره مورداستفاده قرار می‌گیرند. در میزهای گرد هم به طور معمول قطر دایره صفحه میز 90 سانتی‌متر است. اما فاصله میان میز و صندلی‌های قرارگرفته در رستوران یا کافی‌شاپ به چه میزان باید باشد تا استفاده از آن‌ها راحت بوده و در مواردی که رفت‌وآمدی قرار است در بین آن‌ها اتفاق بیفتد، مزاحمتی برای کسانی که پشت میز نشسته‌اند ایجاد نکند؟ اهمیت دیگر این موضوع هنگام خرید میز و صندلی برای کافه و رستوران مشخص می‌گردد که تعداد میز و صندلی قابل‌استفاده در متراژ فضای موردنظر مشخص می‌گردد.

در هنگام قرارگیری هر فرد روی صندلی و پشت میز، بین 40 تا 50 سانتی‌متر فضا اشغال خواهد شد تا آن فرد به‌راحتی بتواند از میز استفاده کند. به‌اضافه اینکه هر صندلی بین 60 تا 75 سانتی‌متر در طول یک میز فضا اشغال می‌کند که این میزان برای صندلی‌های با دسته‌های بزرگ یا اشکال غیراستاندارد می‌تواند بیشتر باشد. پس بهتر است مدل صندلی و طول میز متناسب باهم انتخاب شوند تا بتوان این فواصل را در آن‌ها رعایت کرد.

اگر میزها به‌موازات هم قرار بگیرند و در مواردی که رفت‌وآمدی میان میزها صورت نگیرد، فاصله لبه هر میز تا میز دیگر باید بین 100 تا 110 سانتی‌متر باشد تا از این دو میز بتوان به‌راحتی استفاده کرد. فاصله پشت‌به‌پشت صندلی‌ها نیز باید بین 15 تا 25 سانتی‌متر باشد که این فاصله هنگام بیرون آوردن صندلی از پشت میز و نشستن روی صندلی استفاده می‌شود. اما هنگامی‌که قرار است میان میزها تردد هم انجام شود این فواصل تغییر خواهند کرد. در این حالت فاصله لبه میزها تا یکدیگر 150 تا 160 سانتی‌متر باشد و پشت‌به‌پشت صندلی‌ها باید بین 60 تا 70 سانتی‌متر فاصله داشته باشند تا رفت‌وآمد کارکنان رستوران و کافه و یا مشتریان به‌آسانی صورت گیرد.

حالت دیگر که می‌توان متصور شد قرار دادن میز و صندلی‌ها به‌صورت ضربدری هست که نمونه چیدمان آن را در تصویر می‌توانید مشاهده کنید. در این حالت نیز فواصل باید به صورتی که در ادامه توضیح داده می‌شود باشد. حالت اول حالتی است که میان میزها رفت‌وآمدی صورت نمی‌گیرد که در این حالت فاصله میان گوشه‌های صندلی بین 60 تا 70 سانتی‌متر باید باشد و درصورتی‌که رفت‌وآمد میان میزها صورت بگیرد این فاصله 10 سانتی‌متر بیشتر می‌شود. یعنی بین 70 الی 80 سانتی‌متر. در این حالت چون میز و صندلی‌ها کمتر با راهرو در ارتباط هستند فاصله ایجادشده بین آن‌ها نیز می‌تواند کمتر باشد.

 

میزها در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند ولی ابعادی که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند مخصوصاً در اماکنی مانند کافه و رستوران به ترتیب زیر هستند:

میزهای دونفره مربع با طول و عرض 65 و گرد با قطر 65 سانتی‌متر

میزهای چهارنفره مربع به طول و عرض 90 و گرد به قطر 90 سانتی‌متر و در میزهای مستطیل به طول و عرض 100 در 70 سانتی‌متر و یا 120 در 90 سانتی‌متر که این مورد آخر به‌عنوان شش‌نفره هم قابل‌استفاده است.

میزهای شش‌نفره با طول و عرض 160 در 90 سانتی‌متر و میزهای هشت‌نفره با طول و عرض 200 در 100 سانتی‌متر.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *